عروسی ساز سامانه آنلاین محاسبه هزینه های جشن عروسی

رسم ورسومات ازدواج

رسم ورسومات ازدواج


آداب و رسوم ازدواج در ایران

عروسی مراسمی است که شروع زندگی مشترک عروس و داماد را به همگان اعلام میکند و عروس و داماد و خانواده هایشان از چندین ماه قبل تدارکات این جشن را ترتیب میدهند. پرداختن به تمام جزئیات و مسائل پیرامون جشن عروسی بسیار مشکل و مهم است ، رسم و رسومات در هر شهر و بین اقوام و طایفه های مختلف متفاوت است و پرداختن به تمام آنها در این مطلب نمیگنجد. ما در این مطلب از عروسی ساز به مراسمی می پردازیم که عموما در اکثر نقاط برگزار میشود.
مراسم عروسی در ایران مراحل مختلفی دارد حتما تابه حال مثال عروسی به چشم تماشاگر آسان است را شنیده اید برای برگزاری هر کدام ازین مراحل هزار و یک کار ریز ودرشت است که باید به موقع و درست انجام شود تا بتوانید یک جشن ایده آل بگیرید و همه چیز همان طور که دوست دارید، پیش برود.
اما با کمی دقت و وقت و برنامه ریزی بدون شک میتوانید مراسمی عالی و بدون عیب و نقص داشته باشید. یک نکته مهم در رسم و رسومات ازدواج سادگی برگزاری مراسم های عروسی است ، با شکوه برگزار شدن مراسم ازدواج از نسلی به نسل دیگر در طی قرن ها تغییرات زیادی کرده به طوری که تجملات امروزی جای سادگی و بی آلایشی و صمیمیت جشن های قدیم را گرفته است.


جشن عروسی از ابتدا تا انتها


خواستگاری:
مراسم پیشنهاد ازدواج است که در آن دو خانواده و خویشاوندان درجه اول با هم آشنا میشوند. در این مراسم معمولا بزرگان فامیل در مورد مسائلی همچون شیربها و مهریه و ... صحبت میکنند.


شیرینی خوران:
در واقع بعد از صحبت های اولیه در خواستگاری و توافقات بر سر مسائل مختلف هدایایی از طرف خانواده داماد در این مراسم برای عروس آورده میشود.


نامزدی:
بعد از توافقات بر سر ازدواج عروس و داماد در دوران نامزدی با هم رفت آمد میکنند تا هم یکدیگر را و هم خانواده های هم را بهتر بشناسند و مقدمات مربوط به جشن عروسی را فراهم آورند.


عقد:
پیمانی بین زن و شوهر برای ادامه زندگی در کنار هم و ایجاد زندگی مشترک است. این مراسم معمولا در منزل عروس خانم برگزار میشود. عروس و داماد با خواندن خطبه عقد از طرف عاقد محرم شده و زندگی مشترک خود را آغاز می کنند.


جهاز برون:
از طرف خانواده عروس اسباب و وسایلی برای شروع زندگی مشترک به خانه داماد فرستاده میشود. خرید جهیزیه در هر شهر و هر طایفه متفاوت است. بعضی ها کل جهیزیه را وظیفه خانواده عروس میدانند اما در برخی مناطق برعکس است و یا مشترکن خریده میشود. وظیفه خرید جهیزیه نیز از آن مسائل است که در روز خواستگاری توافقات لازم برای آن صورت می گیرد.


حنابندان:
حنا اثری از بهشت و نشانه شادی و نیکبختی است. معمولا در آخرین شب اقامت عروس در منزل پدر جشن حنابندان میگیرند و برای خداحافظی عروس از خانه پدری همه جمع میشوند.


مراسم عروسی
این جشن معمولا بر عهده خانواده داماد است اما در برخی شهر ها مشترکن نیز برگزار میشود.معمولا صبح مراسم عروس به آرایشگاه میرود و داماد با ماشین گل زده به دنبال عروس میرود و با هم ابتدا به آتلیه عروس و سپس به تالار عروسی میروندو تا پایان شب به جشن و پایکوبی میپردازند. هنوز هم در برخی شهر ها این مراسم 7 شب و 7 روز ادامه دارد و سنت ها و آداب و رسوم زیبایی بدور از تجملات و ریخت و پاش های بیهوده برگزار میشود.


پاتختی:
روز بعد از عروسی مجلسی زنانه برگزار میشود و دوستان و آشنایان برای عروس و داماد هدایای می آورند.


رسم و رسومات عجیب 
در قدیم دختران با تکاندن سفره عقد بر روی سر خود، سبزه گره زدن و..... سعی در باز کردن بخت خود داشتند. در یزد نیز دختران دم بخت رسم گردو یا بادام شکستن داشتند. رسم پنبه زنی نیز یکی دیگر ازین رسوم بود به این صورت که دختر را از بین کمان عبور میدادند و اعتقاد داشتند به زودی بختش باز میشود. 


 

09037244777 شماره سایت عروسی ساز جهت هماهنگی تخفیف

رسم ورسومات ازدواج

رسم ورسومات ازدواج

رسم ورسومات ازدواج

رسم ورسومات ازدواج

دریافت تخفیف خدمات عروسی

شماره همراه دریافت کننده پیامک فعالسازی

برای اخذ نوبت طراحی و برنامه ریزی جشن عروسی و استفاده از تخفیفات فرم بالا را تکمیل کنید.
رسم ورسومات ازدواج
ارائه عروسی ساز
بخشخواندنی
دستهعروسی
توضیح مختصرمدل خواندنی عروسی جدید رسم ورسومات ازدواج آداب و رسوم ازدواج در ایران عروسی مراسمی است که شروع خواندنی عروسی روز, خواندنی عروسی زیبا,خواندنی عروسی ,
صفحه قبل