عروسی ساز سامانه آنلاین محاسبه هزینه های جشن عروسی

شروط ضمن عقد

شروط ضمن عقد


شروط ضمن عقد

اگر در صدد ازدواج هستید و مراحل پایانی خواستگاری را برگزار می کنید حتما چیزهایی درباره شروط ضمن عقد نیز شنیده و حتی در مورد آن تحقیق کرده اید. باید بدانید امضای سند ازدواج به همان اندازه که شیرین و لذت بخش است به همان اندازه نیز بار مسئولیت و تعهد دارد. پس باید قبل از امضای سند ازدواج، بدانید چه شرط و شروطی را امضا می کنید. به هرحال شما در حال امضا کردن مهم ترین قرارداد زندگی خود هستید. به ویژه دختر خانم ها که حقوق بیشتری را از دست می دهند و پس از ازدواج نیاز به حمایت بیشتری دارند. درکنار برنامه ریزی هایی که برای مراحل اولیه ثبت ازدواج دارید به شروط ضمن عقد هم توجه کنید. پس با این مطلب مهم و مفید عروسی ساز همراه باشید.

شروط ضمن عقد

تعریف شروط ضمن عقد

شروط ضمن عقد ازدواج تعهداتی ست که با توافق زن و شوهر بصورت کتبی در سند ازدواج درج می شود و با امضای طرفین و شهود عقد رسمی می شود. شروط ضمن عقد در قانون نیستند و توسط زن و شوهر انتخاب می شوند.

به زبان ساده تر، با امضای سند ازدواج زن و مرد حقوقی را از دست می دهند و تکالیفی بر دوششان گذاشته می شود. به عنوان مثال، با امضای سند ازدواج، زن بعضی از حقوق خود مانند حق سفر، داشتن شغل، انتخاب محل زندگی و مسکن، سرپرستی فرزندان و جدایی از همسر (طلاق) را از دست می‌دهد و حقوقی همچون مهریه و نفقه را به دست می‌آورد. شروط ضمن عقد برای تغییر این قوانین حقوقی ازدواج استفاده می شود. برای مثال شوهر متعهد می‌شود که جلوی سفر یا شغل زن را نگیرد یا به او برای طلاق وکالت می‌دهد. این شرایط حتما در صورت توافق و تمایل باید در سند ازدواج ذکر و امضا شوند. تا در صورت بروز اختلاف به این شروط ضمن عقد مراجعه شود. اگر موارد بالا فقط بصورت شفاهی بین زن و شوهر مطرح شود در این مواقع خاص اعتباری ندارند و طرفین ملزم به رعایت آنها نیستند.

در واقع اضافه شدن این شروط ضمن عقد، برای رفع نابرابری های می باشد. برخی از سردفترها بعضی از شروط ضمن عقد را نمی‌پذیرند و از ثبت آن‌ها خودداری می‌کنند. اما این کار مطابق قانون نیست. طبق قانون اساسی هر نوع شرطی که مورد قبول متقاضی عقد باشد، ذکرش در عقدنامه ازدواج، بلامانع است. پس اگر با این موقعیت روبرو شدید از ثبت خواسته خود کوتاه نیایید و دفتر دیگری برای ثبت ازدواج و عقد خود انتخاب کنید.

تعریف شروط ضمن عقد

نمونه هایی از شروط ضمن عقد رایج در سند ازدواج

حق طلاق

همانطور که می دانید بصورت پیش فرض در قانون، حق طلاق با مرد است. اما با شروط ضمن عقد مرد می تواند این حق را به همسر خود بدهد. تا در زمانی که خواست، زن به وکالت از مرد، خود را طلاق دهد. حتی اگر مرد حاضر به طلاق نباشد. در این حالت حق طلاق مرد نیز پابرجاست و از طرف مرد هم می تواند طلاق صورت گیرد. لازم به ذکر است مرد می تواند برای این حق، شروطی بگذارد و حق طلاق را بلاعزل و مطلق به عروس ندهد.

نصف شدن اموال (تنصیف اموال)

طبق این شرط زن می‌تواند در هر زمانی نیمی از دارایی همسر خود را طلب کند. برای تغییر در این شرط می توان بندهایی به آن اضافه کرد، بعنوان مثال: فقط در صورت تقاضای جدایی توسط زوج این حق به زن تعلق بگیرد یا اینکه فقط اموالی که پس از ازدواج بدست آمده اند نصف شوند و تبصره هایی از این قبیل که مرد می تواند به شرط تنصیف اموال اضافه کند و اجرای آن را اندکی ساده تر نماید.

حق اشتغال و تحصیل

پس از ازدواج زن باید با اجازه همسر خود کار یا تحصیل نماید و اگر همسر راضی نباشد زن نیز اجازه ادامه تحصیل و کار نخواهد داشت. با اضافه کردن شرط حق تحصیل و حق اشتغال مرد با بهانه گیری و دلایل غیر موجه نمی تواند مانع زن برای تحصیل و کار شود. با این شرط زن می تواند هرجا که میخواهد تحصیل یا کار کند. برای اینکه خیالتان راحت شود. می‌توانید این شرط را هم به عقدنامه اضافه کنید.

حق خروج از کشور

طبق قانون پس از ازدواج زن تنها با اجازه کتبی همسر خود می تواند از کشور خارج شود. با اضافه کردن  این شرط، شوهر به زن ، وکالت بلاعزل می‌دهد که با همه اختیارات قانونی بدون نیاز به اجازه شفاهی یا کتبی مجدد شوهر، از کشور خارج شود. ناگفته نماند مرد می تواند با افزودن تبصره هایی به این شرط از قبیل: تعیین مدت برای حق خروج از کشور، تعیین مقصد و سایر شرایط مربوط به مسافرت خارج از کشور تغییراتی در این شرط ایجاد کند.

حق اسکان یا تعیین مسکن

بصورت پیش فرض مرد سکان اصلی زندگی را در دست دارد و در هر محلی که خانه تهیه کرد زن مجبور به تمکین و زندگی در کنار مرد است. با افزودن حق اسکان به سند ازدواج زن می‌تواند محل زندگی را تعیین نموده و مرد نمی‌تواند زن را مجبور به زندگی در محل دیگری نماید. این شرط عموما برای عدم زندگی در شهر یا کشور دیگری که زن تمایل به آن ندارد، گذاشته می شود. هرچند با این شرط تعیین محل و خیابانی که در آن زندگی می کنید نیز برعهده زن خواهد بود و مرد موظف به انجام آن است.

حق حضانت فرزندان پس از طلاق

طبق قانون، مادر تا 7 سالگی حضانت فرزندش را برعهده دارد و پس از آن حق حضانت فرزند با پدر می باشد. تا قبل از 7 سال اگر زن ازدواج مجدد کند حق حضانت به پدر داده می شود. برای رفع این تبعیض می توانید شرط حضانت از فرزند بعد از طلاق را به سند ازدواج اضافه کنید. با این شرط حضانت به عهده مادر می شود و برای خروج از کشور نیاز به اجازه پدر ندارد. برای این شرط نیز می توان تبصره هایی قرار داد مثلا: حق حضانت به عهده طرفین باشد یا تا قبل از ازدواج زن، حق حضانت با وی باشد و...

مشورت با وکیل

اینها تنها بخشی از شروط ضمن عقد بود که در تعداد زیادی از سندهای ازدواج مکتوب شده اند. برای دانستن شروط ضمن عقد دیگر و نکات دقیق تر بهتر است با وکیل یا کسی که در این زمینه مهارت و تجربه کافی دارد مشورت کنید. در انتها امیدواریم تمام دختر و پسرها ازدواج پایدار و موفق داشته باشند اما پیشگیری بهتر از درمان است و باید برای شروط ضمن عقد قبل از امضای سند ازدواج فکرهایتان را بکنید.

شروط ضمن عقد

09037244777 شماره سایت عروسی ساز جهت هماهنگی تخفیف

شروط ضمن عقد

شروط ضمن عقد

دریافت تخفیف خدمات عروسی

شماره همراه دریافت کننده پیامک فعالسازی

برای اخذ نوبت طراحی و برنامه ریزی جشن عروسی و استفاده از تخفیفات فرم بالا را تکمیل کنید.
شروط ضمن عقد
ارائه Sara
بخشخواندنی
دستهعروسی
توضیح مختصرمدل خواندنی عروسی سال شروط ضمن عقد شروط ضمن عقد اگر در صدد ازدواج هستید و مراحل پایانی خ مدل خواندنی عروسی, خواندنی عروسی خوشگل,طرح خواندنی عروسی,
صفحه قبل
 


با عروسی ساز بهترین روز زندگیتو بساز