عروسی ساز سامانه آنلاین محاسبه هزینه های جشن عروسی

ازدواج در اسلام

ازدواج در اسلام


ازدواج در دین اسلام

ازدواج از دید اسلام اولین و مهم ترین قدم برای تشکیل خانواده است و آثار و نتایج بسیاری دارد که اگر با تدبیر و فکر و درست انجام شود باعث پیشرفت و در غیر این صورت نتیجه ای کاملا عکس خواهد داشت. اهمیت ازدواج در دین مبین اسلام بسیار زیاد است به طوری که از ازدواج به عنوان مهم ترین اتفاق در زندگی انسان یاد میکند و همواره جوانان را به آن تشویق می کند. همچنین ازدواج از جمله دستور‌های الهی در دین اسلام است، که بر هر زن و مرد مسلمان واجب شده است.

ازدواج در اسلام

ازدواج از این نظر که عاملی برای نجات از آلودگی، موجبی برای نجات از تنهایی و سببی برای بقای نسل است، خودداری از آن همیشه سبب ایجاد بی تعادلی، نابهنجاری رفتاری و زمانی هم فساد شخصیت و حتی بیماری جسمی می گردد. با توجه به نقش بسیار سازنده ازدواج از دید اسلام در زندگى فردى و اجتماعى، سفارش های فراوانى در مورد ازدواج شده که همگى بر اهمیت و آثار ارزنده آن دلالت دارد و ناگفته پیداست که تعابیرى مثل (النکاح سنتى فمن رغبتى عن سنتى فلیس من)( ازدواج سنت و آیین من است و هر که به سنت من پشت کند از من نیست) به طور کلى در جهت تشویق و ترغیب به این امر الهى و سنت نبوى(ص) است و هدف از آن ایجاد انگیزه و یادآورى اهمیت و ارزش آن است و با این گونه روایات درصدد گوشزد کردن آثار و خیرات عمیق آن مى ‏باشند؛

آیات قرآنی ازدواج

چنانچه در مورد محاسبه نفس نیز داریم که: کسى که نفس خود را محاسبه نکند و پرونده اعمالش را بررسى ننماید از ما اهل بیت نمى‏باشد و واضح است که این حدیث به این معنا نیست که چنین فردى شیعه و دوستدار ما خانواده نمى‏ باشد. بلکه هدف توجه دادن به اهمیت محاسبه نفس مى‏باشد.

با توجه به این نکته معلوم می شود در این روایات خطاب به کسانى است که با وجود داشتن امکانات و زمینه ازدواج به این سنت پیامبر(ص) اهمیتى نمی دهند و با این کار عملاً به سنت و شیوه و روش پیامبر(ص) بى‏ اعتنایى کرده و آن را کوچک و کم‏ اهمیت مى ‏شمرند و این زمینه‏ ساز تخلف و سرپیچى و پشت کردن به دیگر سنت‏هاى پیامبر و اولیاى الهى(ع) و انحراف از دین مبین مى‏ باشد. مسلماً خطاب این گونه احادیث با افرادى نیست که به خاطر عدم آمادگى و یا وجود موانعى بر سر راهشان هنوز براى ازدواج آمادگى ندارند. بلکه بیشتر متوجه کسانى است که ترس از فقر و ندارى، رسم و رسومات ازدواج و یا عدم توکل بر قدرت خداوند و یا فرار از مسؤولیت‏ پذیرى باعث ترس های قبل از ازدواج آنها شده و زیر بار ازدواج نمى‏ روند.

احادیث ازدواج

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: در‌های رحمت آسمانی در چهار وقت گشوده می‌شود: موقع بارش باران، زمانی که فرزند به چهره پدر و مادرش می‌نگرد، هنگام گشوده شدن در کعبه، هنگام برپایی مراسم عقد و عروسی. همچنین در برخی روایات آمده است فردی که ازدواج نکرده است زمانی که روی زمین راه می رود فرشتگان وی را نفرین می کنند. حتی پیامبر اکرم می فرمایند «بیشترین اهل جهنم انسانهای بی همسرهستند».

اگر سری به احادیث دیگر در باب ازدواج بزنیم، به اهمیت بسیار بالای ازدواج و تشکیل خانواده در دین مبین اسلام پی می بریم.

علاوه بر دین اسلام، ازدواج در ادیان مختلف نیز بسیار سفارش شده و هرکدام دارای رسم و رسومات خاص خود برای برپایی این جشن بزرگ دارند.


ازدواج در اسلام

دریافت تخفیف خدمات عروسی

شماره همراه دریافت کننده پیامک فعالسازی

برای ثبت نام اشتراک طلایی عروسی ساز فرم بالا را پر نمائید.
ازدواج در اسلام
ارائه Sara
بخشخواندنی
دستهعروسی
توضیح مختصر خواندنی عروسی خوشگل ازدواج در اسلام ازدواج در دین اسلام ازدواج از دید اسلام اولین و مهم ت انواع خواندنی عروسی,مدل خواندنی عروسی شیک,
صفحه قبل