عروسی ساز سامانه آنلاین محاسبه هزینه های جشن عروسی

مراسم حنابندان

مراسم حنابندان


چگونگی برگزاری مراسم حنابندان

مراسم عروسی مهم ترین شب زندگی متاهلی زوج هاست که در کنار زیبایی آن، کارهای ریز و درشت بسیاری دارد که باید برای همه آنها برنامه ریزی شود تا عروسی به بهترین و بی نقص ترین شکل برگزار شود. همه عروس و داماد ها نیز علاقمند هستند تا مراسم عروسی را طوری اجرا کنند که خاطره انگیزترین شب در ذهن مهمانان ماندگار شود. عروسی در بین ما ایرانیان آداب و رسوم مختلفی دارد که یکی از رسم های جذاب آن مراسم حنابندان است. اگر علاقمند هستید با مراسم حنابندان و نحوه برگزاری مراسم حنابندان آشنا شوید، در ادامه مطلب با عروسی ساز همراه باشید.

حنابندان

مراسم حنابندان چیست؟

مراسم حنابندان که آخرین رسم از آداب عروسی ایرانی می باشد، جشنی است که در واقع به خاطر خداحافظی عروس از خانواده اش و آخرین شب سکونت وی در منزل پدری اش برگزار می شود. در قدیم الایام رسم بر آن بود که سینی حنا دور تا دور مجلس گردانده میشد و زنان حاضر در مراسم تماما دست های خود را به حنا آغشته می کردند. باور ایرانیان باستان این بود که حنا از بهشت است و نشانه ای از شادی، محبت و کامروایی دارد. این مراسم در هر شهر با شیوه ای خاص برگزار میشود؛ ولی درکل حنابندان یعنی خیساندن و آماده کردن حنا و سپس آغشته کردن دست و پای عروس و داماد به آن می باشد.

تزیین حنا عروس

 در گذشته سنت این جشن چنین بود که حنا در منزل داماد تهیه می شد و داماد آن را همراه خانواده اش با ساز و آواز به منزل عروس می برد و با اجازه بزرگ ترها مراسم حنابندان را شروع می کردند. خواهر عروس دستان عروس را و برادر داماد دستان داماد را حنا می بستند. در برخی شهرها عروس در مراسم حنابندان شال قرمز رنگی روی سر خود می اندازد و دست راست خود را بالای سرش می گیرد و تمام حاضرین در مجلس هدایایی را در دست او می گذارند. امروزه حنا را پس از خیساندن و آماده کردن، در سینی های زیبای خاصی می گذارند و روی حنا را طرح دار می کنند و بر طبق رسوم آن را برای خانواده ی داماد و یا عروس می برند. گاهی هم خانواده ی عروس و داماد هر کدام جداگانه برای اقوام خود حنا را آماده می کنند و رقابتی برای این که کدام فامیل به شکل زیباتری این کار را انجام می دهند وجود دارد.

مراسم حنابندان

مراسم حنابندان معمولا پس از شام برگزار می شود اما عده ای از خانواده ها دوست دارند که با شام از میهمانان خود پذیرایی به عمل آورند. هزینه ی این مراسم بر عهده ی پدر عروس می باشد اما هزینه ی لباس و آرایشگاه را داماد می پردازد. مراسم حنابندان امروزه زیاد مرسوم نیست زیرا سایر جشن های اصلی برای هر دو خانواده بسیار هزینه داشته اند و با توافق خانواده ها این جشن برگزار نمی شود. در حالی که در بسیاری از روستا ها و شهرستان ها این جشن جزء جدا نشدنی جشن های ازدواج است.

حنابندان و عروسی

معمولا عروسی شامل دو بخش است: اول حنابندان که در شب قبل از عروسی انجام می گیرد و دوم مراسم اصلی عروسی که در گذشته های دور بین هفت تا ده شبانه روز برگزار می شد و پذیرایی از مهمان ها عموما با نقل، شیرینی، شربت، میوه انجام می گرفت. مراسم حنابندان به شیوه ی امروزی بیشتر شبیه به پارتی های گودبای مجردی و پای کوبی و رقص انجام می پذیرد اما افرادی نیز هستند که دوست دارند سنت های قدیمی ایرانی را در مراسم ازدواج خود به جا آورند.

گیفت حنابندان

برای آنکه مراسمی به یادماندنی و ویژه داشته باشید سعی کنید هدیه ای کوچک به میهمانان خود بدهید. این هدیه اگر دست ساز باشد دوست داشتنی تر است. از آنجایی که مراسم حنابندان شما متفاوت است، هدیه ای هم که به دوستان خود می دهید باید متفاوت باشد. هدیه هایی که نام شما روی آن حک شده و یا هدایایی که بتوان آنها را نگه داشت و بعد از مدتی دور ریخته نشوند انتخاب مناسبی برای مراسم حنابندان خواهد بود.

گیفت حنابندان


مراسم حنابندان

مراسم حنابندان

مراسم حنابندان

دریافت تخفیف خدمات عروسی

شماره همراه دریافت کننده پیامک فعالسازی

برای ثبت نام اشتراک طلایی عروسی ساز فرم بالا را پر نمائید.
مراسم حنابندان
ارائه Sara
بخشخواندنی
دستهعروسی
توضیح مختصرخواندنی عروسی مراسم حنابندان چگونگی برگزاری مراسم حنابندان مراسم عروسی مهم ترین شب مدل خواندنی عروسی شیک,خواندنی عروسی شیک ,طرح خواندنی عروسی,
صفحه قبل